ლანჩხუთისა და ხაშურის მუნიციპალიტეტების მოქალაქეთა გზამკვლევები
Created on 15 February 2026 Hits: 6
sityzenსაქართველოს მოქალაქეები ადგილობრივი მნიშვნელობის საქმეებს აწესრიგებენ ადგილობრივი თვითმმართველობის მეშვეობით, საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად (საქართველოს კონსტიტუცია, მუხლი 7). ადგილობრივი თვითმმართველობის კოდექსის თანახმად კი, ადგილობრივი თვითმმართველობა არის საქართველოს მოქალაქეთა უფლება და შესაძლებლობა, ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების მეშვეობით, საქართველოს კანონმდებლობის ფარგლებში, ადგილობრივი მოსახლეობის ინტერესების შესაბამისად გადაწყვიტონ ადგილობრივი მნიშვნელობის საკითხები (მუხლი 2). ამდენად, კანონმდებლობით თითოეულ მოქალაქეს აქვს უფლება და შესაძლებლობა, ჩაერთოს მისი ქალაქის, დაბის, თემის, სოფლისა თუ უბნისთვის მნიშვნელოვანი საკითხების გადაწყვეტის პროცესში და მის მიერ არჩეული ადგილობრივი ხელისუფლებისგან მოითხოვოს პრობლემების მოგვარება და მუნიციპალური მომსახურებების მიწოდება.
• როგორია საბიუჯეტო პროცესი?
• რა როლი აქვთ მოქალაქეებს ადგილობრივი ბიუჯეტის ფორმირებისა და განკარგვის პროცესში?
• რამდენია მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტი?
რა პროექტების განხორციელებაზე შეიძლება დაიხარჯოს ადგილობრივი ფინანსური რესურსები?
შემუშავებული გზამკვლევების მიზანია, სწორედ ამ კითხვებზე პასუხის გაცემაში დაეხმაროს მოქალაქეს, გააცნოს მუნიციპალიტეტის ფინანსური შესაძლებლობები და ადგილობრივი ხელისუფლების მიერ დაგეგმილი კეთილდღეობის მომსახურების პროგრამები.
გზამკვლევებში მოცემულია ლანჩხუთისა და ხაშურის მუნიციპალიტეტების 2025 წლის ბიუჯეტების ძირითადი ფინანსური პარამეტრები, პროგრამებისა და ქვეპროგრამების შესახებ ინფორმაცია, სხვადასხვა სოციალური დახმარების დეტალური აღწერა, პროგრამების ბენეფიციარები და მათთვის გათვალისწინებული დაფინანსების ოდენობა. ამასთან, დოკუმენტში წარმოდგენილია საბიუჯეტო პროცესი და ბიუჯეტის ეტაპები, რაც დაეხმარება მოქალაქეს დროულად ჩაერთოს მომავალი წლის ბიუჯეტის პროექტზე მუშაობის პროცესში და წარადგინოს თავისი წინადადებები.
გადმოწერეთ: